Paluch sztywny – dlaczego leczyć operacyjnie?
Odczuwasz ból podczas chodzenia i dyskomfort? Sprawdź, jak leczyć paluch sztywny i kiedy zdecydować się na operację.
Paluch sztywny to inaczej choroba zwyrodnieniowa stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Ma charakter postępujący, co oznacza, że objawy pogłębiają się, jeśli Chory nie będzie pod opieką specjalistów lub nie będzie się stosował do zaleceń lekarzy.
Niewielkie zmiany zazwyczaj nie są bolesne i nie są przyczyną dyskomfortu podczas poruszania się, dlatego Pacjenci zazwyczaj je bagatelizują i nie zgłaszają się po pomoc. To duży błąd, ponieważ wczesne postawienie diagnozy i wdrożenie specjalistycznego leczenia zachowawczego opóźnia lub nawet zapobiega leczeniu chirurgicznemu.
Ból, trudności podczas wykonywania niektórych czynności (np. podczas biegania, chodzenia po schodach i kucania), sztywność stawu śródstopno-paliczkowego palucha i opuchlizna to najczęstsze objawy palucha sztywnego, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i poruszanie się.
Jeśli objawy nie ustępują, mimo stosowania leczenia zachowawczego, zazwyczaj jedyną skuteczną metodą leczenia, jest leczenie operacyjne, przeprowadzone przez doświadczonych specjalistów. Metody zachowawcze, które polegają na noszeniu odpowiedniego obuwia i wkładek, stosowaniu zabiegów rehabilitacyjnych i zażywaniu leków przeciwbólowych mogą wówczas dać jedynie chwilową ulgę, jednak nie usuną przyczyny bólu i dyskomfortu.
Istnieje wiele metod leczenia chirurgicznego palucha sztywnego. Każdego Pacjenta traktujemy indywidualnie. Wybierając sposób leczenia, bierzemy pod uwagę zarówno wyniki badań dodatkowych, wiek i stopień aktywności Chorego, a także Państwa oczekiwania. Nie boimy się łączyć kilku metod leczenia operacyjnego, ponieważ chcemy osiągnąć jak najlepszy efekt pooperacyjny i zminimalizować okres rehabilitacji po operacji.
Techniki opierające się na oczyszczeniu zdeformowanego stawu, usunięciu wyrośli kostnych oraz odbarczeniu stawu, stosujemy najczęściej u Pacjentów z średnio zaawansowanymi zmianami. Chorym, których zmiany mają charakter zaawansowany, proponujemy artrodezę stawu MTP I, endoprotezoplastykę stawu lub wszczepienie implantu Cartiva.