Paluch sztywny a paluch koślawy.
Paluch sztywny czy paluch koślawy? Sprawdź, czym się różnią oba schorzenia, jakie są ich przyczyny, objawy i jak je leczyć.
Oba schorzenia dotyczą stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Predyspozycje do ich wystąpienia często są takie same – mogą być przekazywane genetycznie, ale nierzadko występują też u Pacjentów, którzy noszą niedopasowane i wąskie na wysokości czubków obuwie lub cierpią na chorobę reumatoidalną. To jednak dwa różne schorzenia, które należy leczyć inaczej.
Paluch sztywny jest drugim, po paluchu koślawym, najczęstszym powodem bólu w obrębie stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Na pierwszy rzut oka, oba schorzenia są do siebie bardzo podobne, jednak powstają w zupełnie inny sposób i wymagają też innego, odpowiednio ukierunkowanego i indywidualnie dopasowanego leczenia.
Paluch koślawy (hallux valgux) powstaje w wyniku procesu deformacyjnego, który polega na postępującym przemieszczaniu się I kości śródstopia w kierunku przyśrodkowym. Powoduje to przesunięcie się palucha w kierunku pozostałych palców stopy. Paluch sztywny (hallux rigidus) jest schorzeniem o charakterze zwyrodnieniowo-zniekształcającym. Mimo postępujących zmian w stawie, paluch zazwyczaj nie zmienia swojej pozycji względem pozostałych palców stopy, co ma miejsce w przypadku palucha koślawego.
Schorzenia wymagają przeprowadzenia dokładnej diagnostyki i ustalenia precyzyjnego planu leczenia. To nie tylko problem kosmetyczny, a w pierwszej kolejności ortopedyczny. Niewielkie zmiany zazwyczaj leczy się za pomocą metod zachowawczych. Jeśli te nie przynoszą oczekiwanego efektu leczniczego lub problem się wręcz pogłębia, należy skonsultować ze specjalistą możliwości leczenia chirurgicznego haluksów.
Można wyróżnić wiele metod leczenia operacyjnego palucha koślawego i palucha sztywnego. Specjalista dobiera najlepszą technikę indywidualnie dla każdego Pacjenta, biorąc pod uwagę wyniki badań dodatkowych, wiek, stopień aktywności Chorego oraz Państwa indywidualne oczekiwania. Niektóre metody można ze sobą łączyć podczas zabiegu, co zwiększa skuteczność leczenia i daje lepszy efekt pooperacyjny.