Paluch sztywny – kogo dotyczy?
Dowiedz się, kogo dotyczy paluch sztywny i u kogo częściej się rozwija. Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka. Odczuwasz ból podczas chodzenia?
Paluch sztywny rozwija się głównie u osób dorosłych pomiędzy 35 a 50 rokiem życia, ale nie jest to regułą. Z dolegliwościami zgłaszają się też młodsi i starsi Pacjenci. Nieco częściej to schorzenie dotyczy mężczyzn, niż kobiet.
Nieprawidłowości w obrębie kończyny dolnej, które negatywnie wpływają na sposób funkcjonowania stopy i palucha, predysponują do rozwinięcia się schorzenia. Na przykład, osoby borykające się z płaskostopiem lub paluchem koślawym, są bardziej podatne na rozwinięcie się palucha sztywnego. Często chorują także osoby, które doznały wcześniej poważnego uszkodzenia palucha, na przykład złamania. Dodatkowo, mikrourazy, które nie wymagały wizyty u specjalisty lub zostały zbagatelizowane, mogą predysponować do rozwinięcia się schorzenia.
Paluch sztywny jest schorzeniem postępującym. Oznacza to, że nosząc wąskie, obciążające stopę i niewygodne obuwie i niedopasowane wkładki, można pogłębić zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze i zaostrzyć przebieg choroby – np. obuwie na wysokim obcasie i z wąskimi czubkami wymusza nienaturalne ustawienie stawu śródstopno-paliczkowego i zwiększa stopień przeciążenia głowy kości śródstopia. Dlatego noszenie szpilek może zaostrzyć stan Chorego.
Nie bez znaczenia jest także genetyka. Okazuje się, że schorzenie częściej występuje u osób predysponowanych genetycznie, czyli takich, u których paluch sztywny występował wcześniej u rodziców, dziadków lub w dalszej rodzinie. Paluch sztywny pojawia się również w przebiegu wielu chorób reumatologicznych, takich jak dna moczanowa czy reumatoidalne zapalenie stawów. Te choroby także mogą mieć charakter dziedziczny.
W grupie ryzyka znajdują się także osoby otyłe, z nadwagą lub wykonujące na co dzień ciężką pracę fizyczną. Wyjątkowo podatni na tego typu kontuzje są sportowcy dyscyplin kontaktowych, takich jak piłka nożna czy sztuki walki.
Niejednokrotnie, czynnik odpowiadający o przyczynie schorzenia nie zostaje poznany. Wówczas mówi się o idiopatycznej przyczynie palucha sztywnego.