Płaskostopie podłużne – jak je zdefiniować i skutecznie leczyć

Płaskostopie podłużne to nieprawidłowość w budowie stopy, której nie powinno się lekceważyć, ponieważ nieleczona może utrudnić codzienne poruszanie się, a skrajnych przypadkach nawet negatywnie wpłynąć na staw kolanowy, biodrowy lub kręgosłup. Jak więc prawidłowo zdiagnozować płaskostopie podłużne?

Płaskostopie podłużne – co to jest?

Ten rodzaj zniekształcenia stopy charakteryzuje się znacznym spłaszczeniem lub całkowitym zaniknięciem łuku podłużnego, który znajduje się między piętą a palcami. W wyniku tych zmian stopa staje się nadmiernie pochylona do wewnątrz i płaska, przez co całą swoją powierzchnią przylega do podłoża.

Jak zdefiniować płaskostopie podłużne?

Deformacja stopy w postaci płaskostopia podłużnego często objawia się obrzękiem i dolegliwościami bólowymi nie tylko stóp, ale też łydek, kolan i kręgosłupa. Poza tym nacisk  na podłoże częścią stopy do tego nieprzystosowaną skutkuje tworzeniem się bolesnych odcisków na podeszwie stopy, które mogą utrudnić chodzenie. Płaskostopie podłużne, szczególnie nieleczone, może doprowadzić do rozwoju znacznie poważniejszych deformacji, takich jak przewlekłe stany zapalne torebek i więzadeł stopy.

Jakie są metody leczenia płaskostopia podłużnego?

Zahamowanie i cofnięcie deformacji stóp jest możliwe tylko we wczesnych etapach rozwoju schorzenia u dzieci. W przypadku dorosłych osób nie ma takiej możliwości – mogą oni jedynie poprawić kształt łuku stopy i zatrzymać płaskostopie podłużne, aby się nie pogłębiało i nie sprawiało bólu podczas chodzenia.

W tym celu stosuje się odpowiednio dobrane wkładki ortopedyczne na podstawie wyników badania komputerowego stóp. Jednak warto mieć na uwadze, że sama wkładka nie wykona za nas ciężkiej pracy, niezbędnej do poprawy wydolności aparatu mięśniowo-więzadłowego. Dopiero wykwalifikowany fizjoterapeuta może dobrać indywidualny zestaw ćwiczeń wzmacniających mięśnie stopy pod kątem usprawnienia jej prawidłowego ruchu.

Czasem jednak w przypadku zaawansowanych i powodujących silne dolegliwości bólowych deformacji stóp, postępowanie zachowawcze i ćwiczenia mogą okazać się nieskuteczne. Lepszym rozwiązaniem w tej sytuacji wydaje się leczenie operacyjne płaskostopia podłużnego. Wtedy do akcji wkracza doświadczony chirurg stopy, a celem zabiegu jest rekonstrukcja tkanek miękkich lub osteotomia polegająca na zmianie struktury kości.

[MG1]