Przyczyny, objawy i leczenie palucha sztywnego u sportowców

Na zwyrodnienie, jakim jest paluch sztywny, narażeni są często sportowcy. Dowiedz się, jakie są przyczyny i objawy choroby oraz co warto wiedzieć o jej leczeniu.

Paluch sztywny u sportowców

sportowcy leczenie haluksów w warszawiePaluch sztywny jest chorobą, która polega na ograniczeniu zgięcia grzbietowego w stawie śródstopno-paliczkowym palucha. W przeciwieństwie do haluksa odchylenie palucha nie występuje, natomiast odczuwalne są dolegliwości bólowe, widoczne obrzęki oraz stany zapalne. Paluch sztywny często dopada osoby, które narażają stopy na nadmierne wygięcia i obciążenia stawów. Najczęściej są to sportowcy – biegacze, piłkarze, a także rugbiści, którzy trenują na sztucznej nawierzchni.

Jakie są przyczyny i objawy palucha sztywnego u sportowców?

Przyczyn palucha sztywnego jest kilka. Mogą to być predyspozycje rodzinne, a także kształt głowy I kości śródstopia – rozwojowi palucha sztywnego sprzyjają trójkątny lub płaski kształt powierzchni stawowej. Najczęściej jednak spowodowany jest urazem, który zaistniał w przeszłości, lub serią mikrourazów, dotyczącą zwłaszcza sportowców. Tego rodzaju kontuzjom sprzyjają twarde, np. sztuczne nawierzchnie oraz nieodpowiednio dobrane obuwie sportowe, słabo stabilizujące stopę.

Schorzenie może objawić się bólem zlokalizowanym u podstaw palucha, który zwiększa się po przeniesieniu masy ciała na chorą nogę, ale również obrzękiem, zaczerwienieniem i podskórnym krwiakiem. Nie należy bagatelizować żadnego dyskomfortu, który towarzyszy sztywności stawu i nie pozwala na pełne zgięcie grzbietowe stopy.

Czy można zapobiec wystąpieniu palucha sztywnego?

Warto jednak pamiętać, że urazom powodującym palucha sztywnego można przeciwdziałać. Dobrym sposobem na prewencję jest częściowe usztywnienie zgięcia grzbietowego i podeszwowego stawu śródstopno-paliczkowego. Pomocne w tym będą: orteza, taping, a także specjalne wkładki wykonane ze sprężystej stali.

Wykrycie pierwszych stadiów palucha sztywnego wiąże się już z zastosowaniem leków przeciwzapalnych oraz zabiegów rehabilitacyjnych, redukujących ból oraz stany zapalne. Nie należy również zapominać o wymianie obuwia, które powinno być elastyczne i obszerne oraz posiadać twardą podeszwę. Bardziej zaawansowane zmiany wymagają leczenia operacyjnego, które można wykonać w Poradni Chorób Stopy. Jego metoda jest dobierana w zależności od stopnia zmian, dolegliwości bólowych oraz aktywności pacjenta.